Heinz-Peter Kortmann w czwartej odsłonie festiwalu „Organy Archikatedry”

Written by on 23 lipca 2023

To będzie uczta dla miłośników twórczości niemieckich i francuskich kompozytorów. W niedzielę 23 lipca swój koncert w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” zagra niemiecki wirtuoz Heinz-Peter Kortmann.

Artystę przedstawił główny organizator festiwalu – Przemysław Kapituła:

W niedzielę 23 lipca wystąpi Heinz-Peter Kortmann z Niemiec. To jest taki organista, którego ja obserwuję od wielu lat. On już w archikatedrze warszawskiej występował. To jest bardzo dobry wirtuoz, który kroczy tą swoją drogą – z jednej strony jest organistą w kilku kościołach niemieckich – ponieważ tam organiści pracują w kilku miejscach, i ma tam fantastyczne organy zbudowane – a z drugiej strony ma szeroką działalność koncertową. Jest zarówno dyrygentem, i klawesynistą, i pianistą, i organistą. I myślę, że jego program koncertu jest efektowny. Na początku mamy utwory Jana Sebastiana Bacha – preludium i fuga C-dur, opracowanie chorału czy koncert włoski w jego transkrypcji na organy. A Niemcy wiadomo, że mają wyjątkowe wyczucie do wykonywania utworów Bacha, ponieważ oni w tej tradycji tyle lat są i tym – można powiedzieć – „nasiąkają” od dzieciństwa. A koncert zakończy słynna V sonata Alexandre’a Guilmanta. Francuski kompozytor i jego ta symfonika organowa. Bo on traktował zupełnie inaczej organy niż Jan Sebastian Bach, dla którego to był instrument solowy. Natomiast Guilmant jako podchodził do organów jako do orkiestry. I rzeczywiście jeżeli posłuchacie państwo głośno grających organów, to brzmi tak jakby cała orkiestra grała. I tak francuscy kompozytorzy podchodzili – stwierdził współtwórca festiwalu.

Występ Alexandre’a Guilmanta rozpocznie się w archikatedrze warszawskiej w niedzielę 23 lipca o godzinie 16.00. Informacje na temat poszczególnych koncertów festiwalu „Organy Archikatedry” są dostępne w internecie pod adresem: kapitula.org.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background