4 czerwca premiera oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego

Written by on 2 czerwca 2023

Muzyczny wyraz wdzięczności za życie jednego z polskich świętych oraz za założone przez niego zgromadzenie księży marianów. Ta myśl towarzyszyła kompozytorowi Pawłowi Bębenkowi podczas tworzenia oratorium „Omnia in Caritate. Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim”, które będzie miało premierę w Świątyni Opatrzności Bożej w niedzielę 4 czerwca w ramach obchodów XVI Święta Dziękczynienia.

Rzecznik prasowy polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów – ksiądz Piotr Kieniewicz MIC, podkreślił wyjątkowy charakter, jak i moment premiery muzycznego dzieła poświęconego świętemu Stanisławowi Papczyńskiemu.

W wieczór 4 czerwca będzie po raz pierwszy wykonane oratorium ku czci świętego Stanisława Papczyńskiego pod tytułem” „Omnia in Caritate. Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim”. Oratorium ze względu na formę muzyczną, natomiast ze względu na wewnętrzną strukturę to jest oficjum, nieszpory, więc zapraszamy nie tylko na koncert, ale zapraszamy do modlitwy. Zapraszamy do tego, żeby się zanurzyć w charyzmat świętego Stanisława, człowieka, który chciał budować pokój przez nawrócenie, przez zanurzenie w miłosierdzie Boże, że Bóg uwalnia od grzechów. I pierwszym tego znakiem, najmocniejszym jest Niepokalane Poczęcie. Że Bóg wzywa nas do bycia miłosiernymi przez to, że modlimy się za umierających, nieprzygotowanych do tego na wojnach, w zarazach. I proszę zwrócić uwagę, że te dwa elementy wojny i zarazy pojawiły się akurat na nasz jubileusz księży marianów. Nie to, żeby Pan Bóg specjalnie chciał zarazy czy wojny. Ale myślę, że wykorzystał te sytuacje, żeby nam marianom przypomnieć, że charyzmat sprzed trzystu pięćdziesięciu lat to jest charyzmat też na dzisiaj. I że mamy to przeżywać w Kościele. Tak jak marianie są wezwani do wsparcia kościoła diecezjalnego, tak w kościele diecezjalnym celebrujemy nasze święto – stwierdził marianin.

Poznaliśmy także twórców, jak i wykonawców oratorium ku czci założyciela zgromadzenia księży marianów.

Tekst libretta jest przygotowany przez jednego z naszych współbraci – księdza Rafała Zalewskiego, wikariusza z parafii na warszawskich Stegnach. Muzykę skomponował i będzie dyrygował całym przedsięwzięciem pan Paweł Bębenek. Myślę, że to jest postać, której nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Natomiast wykonawcami będą soliści Magdalena Este i Krzysztof Chalimoniuk, z towarzyszeniem trzech chórów: Warszawskiego Chóru Papieskiego imieniem świętego Jana Pawła II, Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II i Chóru Mus Arietes oraz Orkiestry Krakowskiego Syndykatu Kulturalnego. W sumie tych artystów będzie około stu dwudziestu, więc to będzie też monumentalne dosyć wydarzenie pasujące do Świątyni Opatrzności Bożej – przyznał ksiądz Piotr Kieniewicz MIC.

Miejsce premiery oratorium skomponowanego przez Pawła Bębenka nie jest przypadkowe.

– Czemu Świątynia Opatrzności Bożej? Kiedy umierał założyciel Nowej Jerozolimy, czyli Góry Kalwarii, biskup Wierzbowski, do umierającego biskupa przyszedł ojciec Papczyński i zapytał: „Co ekscelencja zostawia marianom?”, to usłyszał: „Bożą Opatrzność”. Jest dla nas rzeczą oczywistą, że jeżeli mamy taką możliwość, by gdzieś świętować nasze istnienie, trzysta pięćdziesiąt lat posługi Kościołowi w Polsce i na świecie, to Świątynia Opatrzności Bożej i Święto Dziękczynienia to jest najlepsze miejsce i najlepszy czas – zaznaczył przedstawiciel zgromadzenia księży marianów.

Premiera Oratorium „Omnia in Caritate. Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim” odbędzie się Świątyni Opatrzności Bożej w niedzielę 4 czerwca o godzinie 19.45. Wstęp za zaproszeniami, które można pobrać w internecie na stronie Centrum Opatrzności Bożej.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background