Ludzie Nowej Kultury

Agata Pniewska

Ludzie Nowej Kultury to rozmowy z osobami ze świata szeroko rozumianej kultury, a także mediów, sportu i innych profesji. Osobami, które na co dzień kierują się w życiu wartościami chrześcijańskimi, doceniają wartość jaką jest godność człowieka.

Program prowadzi Agata Pniewska.

—————–
Jan Mela – konferansjer oraz szkoleniowiec motywacyjny w zakresie współpracy między biznesem i organizacjami pozarządowymi. Dwadzieścia lat temu Jasiek, jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością i najmłodsza osoba na świecie, zdobył wraz z Markiem Kamińskim oba bieguny Ziemi. W rozmowie opowiedział o tym, jak zmieniała się jego relacja z Bogiem od fazy buntu do wdzięczności za życie i pogodzenia się z Jego wolą. Obecnie chce przede wszystkim swoim życiem, a nie tylko słowem, dawać świadectwo o Kimś, kto jest jedynym Źródłem sensu i nadziei.

—————–
Piotr Wołochowicz – doktor teologii, autor książek o rodzicielstwie i wychowaniu dzieci w wierze oraz dyrektor Fundacji Misja Służby Rodzinie, którą do 2016 r. prowadził razem ze swoją żoną, śp. Mariolą. Piotr po nawróceniu postawił wszystko na Jezusa i podjął działalność ewangelizacyjną. W 1992 r. zrezygnował z pracy zawodowej, by z zaufaniem w Bożą opiekę oddać się służbie na rzecz innych. Wołochowiczowie założyli wtedy polski oddział międzynarodowej chrześcijańskiej organizacji Family Life Mission zajmującej się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Piotr do dziś realizuję tę misję. W rozmowie opowie też o radościach i trudach życia w małżeństwie, o świadomym planowaniu rodziny i odpowiedzialności mężczyzny w tym zakresie.

—————–
Aleksandra Sztocka – autorka „sztuki z serducha” oraz marki „W Nim” maluje obrazy podczas modlitwy. Przez swoją twórczość daje ludziom „Nadzieję” – i cudzysłów nie jest w tym przypadku błędem… Ola opowie też o nietypowej kawiarni, którą chce rozwijać. Będzie to miejsce nie tylko do spotkania z przyjaciółmi, ale i do rozwijania różnych pasji. Wiesz, że zdjęcie z Oli obrazem ma prezydent Niemiec? Jak to się stało, że spojrzenie na wizerunek jednego z polskich męczenników wywołało uśmiech i dodało otuchy?

—————–
Magdalena Bartyna – absolwentka pedagogiki, arteterapii i mariologii. Pracowała w organizacjach niosących pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym, ale też jako copywriter i analityk internetowy. W dzieciństwie Magdy uaktywniła się poważna choroba jej oczu, co spowodowało niemal całkowitą utratę wzroku. Mimo różnych trudności i upokorzeń, których doświadczyła jest pełna wiary i zaufania Bogu. Niesie innym optymizm, nadzieję, swoją obecność i zasłuchanie oraz wiarę w Boga, który nie zawodzi.

—————–
Mateusz „Mate.O” Otremba – muzyk, wokalista, kompozytor, autor piosenek oraz inicjator projektu nowych pieśni uwielbienia „Pieśniopisarze” podzielił się historią tego, jak przez utwory Bóg dotyka słuchaczy. Czy Mateusz ma sposób na niesienie Światła innym ludziom, także tym, którzy nie są chrześcijanami? Co z odrzuceniem? Dlaczego „Mate.O” nie lubi słowa „ekumenizm”, ale jest człowiekiem jedności?

—————–
Zbigniew Kacprzak – właściciel salonu masażu, który wyremontował go z budżetu… Boga. Kiedy wsparł obcego człowieka na ulicy, po kilku godzinach taką podwojoną kwotę widział na koncie kwiaciarni prowadzonej przez żonę. Ewangelizuje bezdomnych, uzależnionych i pijanych. W prowadzonym przez niego salonie masażu, można otrzymać nietypowe „usługi”. Zbyszek nie miał łatwego dzieciństwa i nie ukrywa, że przez wiele lat prowadził życie, które jest dalekie od Dziesięciu Przykazań. Pewnego dnia wszystko zmieniło się diametralnie. Od tego momentu chce dawać innym to dobro, którego doświadczył. Wychodzi na ulice, ewangelizuje i modli się o uzdrowienie, a Bóg czyni cuda.

—————–
Anna Kacprzak – właścicielka kwiaciarni, w której klienci mogą liczyć także na przytulenie. Choć niektórzy przychodzą do niej wcale nie po kwiaty… W kwiaciarni wydzielony jest też salon masażu, a to wiązało się z pewnymi wyzwaniami. Ania opowiedziała nam świadectwo działania łaski Bożej w przestrzeni przebaczenia. Która książka doprowadziła ją do spotkania z Ojcem? Co Pan Bóg wie o depilacji?

—————–
Andrzej Sobczyk – przedsiębiorca, szkoleniowiec, księgarz, producent i dystrybutor filmowy, który wraz ze współpracownikami stoi m.in. za sukcesem serialu „The Chosen” w Polsce. Stara się pracować zgodnie z zasadą Ignacego Loyoli – „Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie”. Swoje serce angażuje w wiele dzieł ewangelizacyjnych, jednak doskonale wie, że bez Bożego błogosławieństwa i tak nic nie zdziała. Cała jego droga jest owocem decyzji, którą podjął w wieku nastolatka. Co to był za krok? Sztandar z życiowym mottem: „Niech dzieją się dobre rzeczy” Andrzej niesie wysoko. Jak podkreśla, pierwszą przestrzenią weryfikacji jego chrześcijaństwa jest małżeństwo, rodzina i drugi człowiek. Przyznał, że nie raz dzięki łasce działał wbrew swojemu charakterowi, co było dla niego dużym zaskoczeniem.

—————–
Mateusz Ziółko – muzyk i wokalista, który przed laty wygrał „The Voice of Poland” nie ukrywa, że wtedy wciągnął go świat show biznesu. Poznał blaski i cienie takiego życia, ale gdy doszedł do muru, stanął w prawdzie i zawołał do Boga. Dzisiaj świadczy swoim życiem o Jego miłosierdziu. W twórczości nie chce być nachalny, więc treści o Najlepszym Ojcu „przemyca” bardzo subtelnie. Wsłuchaj się w jego utwory… Wiedziałeś, że rock’n’rollowe serce Ziółka świetnie realizuje się w kuchni? Chcesz poznać sekretny składnik autorskiego przepisu na pizzę?

—————–
Joanna Dobrzyńska – na co dzień jest radcą prawnym w firmie ubezpieczeniowej. Kiedy jedzie na rekolekcje ignacjańskie, współpracownicy mówią innym, że jest „na wyspie bez zasięgu”. Ot, taka ochrona przed niepożądanymi telefonami. Joanna studiuje też teologię. Jednak nie wiedza o Panu Bogu jest dla niej najważniejsza, a relacja z Nim. Przychodzi do Taty ze wszystkim, nawet jeśli dotyczy to najbardziej bolesnych tematów. Czy Bóg może być autorem rozwiązań prawnych, które sprawdzą się na sali sądowej? Czym jest modlitwa wstawiennicza i czy wymaga przygotowania? Posłuchaj rozmowy szczerej, o byciu nieidealnym…

—————–
ks. Tomasz Trzaska – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, „kapelan od Wyklętych” oraz suicydolog. Uczestnik m.in. ekshumacji szczątków polskich bohaterów na powązkowskiej „Łączce” walczy nie tylko o godne upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych. Ks. Tomasz swój czas i energię angażuje też w pomoc osobom, które nie chcą już dłużej żyć. Jak z nimi rozmawiać, by zapobiec dramatycznym decyzjom? Jak wspierać rodziny, by mogły poradzić sobie ze stratą bliskich, którzy targnęli się na swoje życie?

—————–
Łukasz Janik – zawodowy bokser, który dziś jest wojownikiem Chrystusa, mówi, że ewangelizację da się połączyć z walką w ringu. Siedmiokrotny mistrz Polski w boksie opowie o nawróceniu, śmierci klinicznej, poszukiwaniu Boga w medytacjach buddyjskich i oszustwie podczas mistrzostw Unii Europejskiej w wadze ciężkiej. Jak z etatowego imprezowicza zamienił się w pokornego ewangelizatora? Jak wpłynął na niego pobyt w kryminale? Gdzie udało mu się odnaleźć Boga?

—————–
Szymon Kołodziej – aktor teatralny i filmowy, nazywany „polskim Edem Sheeranem” mówi, że najpiękniejsza rzecz to oddawać swój czas dla drugiego człowieka. Odkrył to po spotkaniu Boga w swoim życiu. Teraz chętnie dzieli się tą historią, w której rolę odegrała też Matka Boża Częstochowska. Opowie o marzeniu oświadczenia się przed wielką publicznością, o grze w serialu „Korona Królów” oraz o wychowywaniu dzieci w pełnej katolickiej rodzinie.

—————–
Marta Ławska-Zawadzka – wokalistka solowa i zespołu TGD, trener wokalny oraz psycholog opowie o realizowaniu marzeń dzięki relacji z Bogiem, o muzyce i wyśmiewaniu w szkole za publikowanie chrześcijańskich treści w mediach społecznościowych. Marta wierzy, że każdy może mówić o Jezusie na swój sposób, czego przykładem będzie historia z salonu kosmetycznego oraz świadectwo wiary w programie X-Factor. Dowiemy się też, jak mówić o Jezusie w swojej rodzinie.

—————–
Joanna Banaszkiewicz – żona, mama 3 chłopców, uczestniczka 8 edycji „The Voice of Poland” i Apostoł Dobrej Śmierci. Opowie o tym, czym jest dobra śmierć, kiedy jest na nią czas i jak doceniać proste rzeczy w życiu codziennym. Będzie też o roli Apostoła Dobrej Śmierci, byciu wierzącym rodzicem w niereligijnym środowisku i świadectwie wiary w programie telewizyjnym.

—————–
ks. Tomasz Kancelarczyk – prezes Fundacji Małych Stópek. Od lat jeździ po całej Polsce, by pomagać kobietom, które rozważają aborcję oraz samotnym matkom i rodzinom z dziećmi. Kapłan opowie o odbieraniu noworodków ze szpitala w koloratce, o duchowej adopcji dziecka poczętego i o tym, czy trudno jest odmawiać kobietom. Nie zabraknie historii z wojska, bo w 1989 r. był niefalowym żołnierzem, a także anegdot o młodzieży i o osobach z niepełnosprawnościami.

—————–
Irena Senderowska – jako pielęgniarka w hospicjum domowym, do ostatnich chwil towarzyszy najmłodszym pacjentom i ich rodzinom. Wcześniej nie wyobrażała sobie pracy w tej roli, ale dziś jest za nią wdzięczna. Jak to się zmieniło i jaki miało związek z jej wiarą? W rozmowie nie zabraknie przykładów na to, że Jezus jest obecny i pomaga nam w codzienności. Będzie też o międzypokoleniowej przyjaźni budowanej w Bogu oraz o życiu, w którym wszystko co wartościowe ma swoją cenę.

—————–
Jarosław Bogucki – już jako dziecko marzył o pracy w zawodzie informatyka, co teraz realizuje. Razem z żoną prowadzi też biznes skierowany do młodych rodziców, a ich klienci wręcz nie chcą opuszczać firmowego biura. Dlaczego tak się dzieje? Będzie też o wychowaniu dzieci do wiary i ich spotkaniu z Jezusem.

—————–
Paweł Augustyn – ścisłowiec, który podjął studia na politechnice, ale ostatecznie skończył teologię. Dlaczego? W życiu i w pracy nawet najtrudniejsze i najmniej przyjemne zadania wykonuje z miłością. Czym dla niego jest dzisiaj oddawanie życia? Co to znaczy być synem i oblubienicą? Będzie też o prostocie Boga i Ewangelii oraz o wyjeździe misyjnym do Afryki.

—————–
Jadwiga Olko – za Bożym natchnieniem trafiła do szkoły, by kształcić dzieci. W swoim życiu stara się naśladować Chrystusa służąc innym, również tym najmłodszym. Czym wyróżnia się wśród nauczycieli i co mówią o niej uczniowie? Co to znaczy być człowiekiem jednego pragnienia?

—————–
Robert Mikutel – na co dzień pracuje jako grafik. W audycji opowie o relacji z Bogiem, który przemienia charakter i czyni człowieka podobnym do Siebie. Okazuje się, że nawet kupno bułek tuż przed zamknięciem sklepu może nieść innym prawdziwe Światło. Łaska, decyzja czy staranie się? O co chodzi w byciu świadkiem Chrystusa?

—————–
Ewa Ślizień-Kuczapska – jako ginekolog, położnik i naprotechnolog od prawie 30 lat towarzyszy rodzicom w rozwoju prenatalnym oraz narodzinach ich dziecka. Pomaga też parom, starającym się o potomstwo. Ewa we wszystkich tych działaniach widzi swoją rolę, jako pomocniczą, bo doskonale wie, że jedynym i prawdziwym Dawcą życia jest Bóg i nikt nie powinien Go w tym dziele zastępować.

—————–
Magdalena Czech – absolwentka farmacji, która oprócz pracy w zawodzie, poszła za Bożym natchnieniem i trafiła przed telewizyjne kamery. Magda prowadzi także kanał na YouTube „Idź ze swoją siłą”. Do swoich rozmów zaprasza przede wszystkim kobiety, które dzielą się z odbiorcami życiowym doświadczeniem oraz wiarą. Pojawi się też wątek o finale Miss Polonia.

—————–
Jacek Weigl – mieszkaniec warszawskiego Ursynowa, którego aktywność ma wpływ nie tylko na lokalną społeczność. Przed laty zrezygnował z pracy w korporacji, by otworzyć szkołę opartą na chrześcijańskich wartościach. Zaraża innych pasją do odkrywania talentów i osiągania w życiu szczęścia, którego Bóg nie szczędzi Swoim dzieciom. W rozmowie także o rodzinach zastępczych i biblijnym spojrzeniu na finanse.

—————–
Ewa Gnatkowska – założycielka Fundacji Hospicyjnej „Mój Dom”. Ewa opowie o tym, jak spotyka i dotyka Boga w ludziach nieuleczalnie chorych, którymi opiekuje się fundacja. Dowiemy się też, czy obcowanie ze sztuką jest ważne dla cierpiącego człowieka. Wrażliwość, piękno, prawda, głębia, intymność, choroba i sztuka w audycji „przegadanej ludzkim językiem”.

—————–
Magdalena Wołochowicz – autorka vloga „Żyj Pełnią Życia”. Z tej dewizy czerpie także w swojej urzędniczej pracy w administracji państwowej. Magda pisze książki i artykuły, organizuje konferencje oraz wygłasza prelekcje. Jest dowodem na to, że mimo dramatycznych trudności można żyć zwycięsko w Chrystusie – świadomie, wytrwale, z głęboką radością, pasją i w pełni błogosławieństwa. Do tego zachęca innych.

—————–
Michał Nikodem – dziennikarz telewizji informacyjnej, który wielką radością czerpaną ze Słowa Bożego i osobistego spotkania z Bogiem dzieli się nie tylko we wspólnocie, ale i ze znajomymi w redakcji.

—————–
Patryk Lempke – były pilot rajdowy a dziś warszawski restaurator. Od lat regularnie uczestniczy w jednej z form rekolekcji. Której? Opowie o smakowaniu życia i liście wysłanym do papieża Franciszka. Patryk poda też przepis na niedzielny obiad.

—————–
Błażej Borkowski – ukończył studia medyczne, jednak wybrał „leczenie” ludzkich serc nie zdobytą wiedzą a Bożą łaską. Błażej zajmuje się montażem wideo i pozostaje otwarty na życiowe nowości od Stwórcy.

—————–
Marta Byszewska – pracuje w branży public relations. Uważa, że na postrzeganie wspólnoty Kościoła ma wpływ to, czy każdy wierzący jednostkowo pracuje nad sobą i daje dobry przykład światu. Sama przekonała się, że niosąc Boży pokój innym, można przemieniać ludzkie serca.

—————–
Krzysztof Antkowiak – muzyk świadomy tego, że talent otrzymał od Boga i chce dzielić się nim z innymi ludźmi. W rozmowie nie zabraknie tematu jego krótkiej, ale bliskiej przyjaźni ze śp. ks. Piotrem Pawlukiewiczem. Usłyszymy także, dlaczego warto świadczyć o wierze swoim zachowaniem, a niekoniecznie opowiadać o niej, np. napotykanym za kulisami innym artystom.

—————–
Adam Kwiatkowski – inżynier elektryk, który swojej wiary nie zamyka jedynie w kościele, ale dzieli się i żyje nią także w miejscu pracy.

 —————–
Irmina i Marcin Śliwińscy – zawodowo związani z branżą filmowo-reklamową. Pracując z ludźmi o różnych światopoglądach, na co dzień dają świadectwo wiary i Bożej miłości, której doświadczają. Dzielą się też swoim zaangażowaniem w życie Kościoła.

 —————–
Dominika Sosińska-Sygutowska – psycholog i terapeuta, słuchaczka szkoły psychoterapii oraz studentka teologii i seksuologii. W rozmowie nie zabrakło trudnego i bardzo aktualnego tematu, czyli problemów młodych ludzi z własną tożsamością seksualną. Dowiemy się też, czy psycholog może rozmawiać ze swoimi pacjentami i klientami o wierze w Boga.

 —————–
Marta i Andrzej Witeccy – małżeństwo, które zbudowało wielodzietną rodzinę. Wraz z dziećmi, którymi obdarzył ich Pan Bóg, otworzyli dom i swoje serca także dla Kuby z Zespołem Downa. Ich najmłodsza córka Esterka zmarła po kilku miesiącach życia. Najbliżsi nieustannie towarzyszyli jej i otaczali miłością.

 —————–
Maria Górczyńska – autorka fan page’a na Facebooku – Chrześcijanka z sąsiedztwa, coach i kobieta, która sieje dobro każdej napotkanej osobie.Current track

Title

Artist

Background